T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
SAMSUN / ATAKUM - Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi

Öğrencimiz Türkiye 1.si

      Okulumuz, uluslararası Oxford Big Read ( Oxford büyük okuma) yarışmasında Türkiye 1.si oldu.

     Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi 11.sınıf öğrencisi Zeynep Hüsna TOPÇU , Oxford University Press tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen Oxford Big Read( Oxford büyük okuma) yarışması 10,11 ve 12.sınıf gazete hazırlama kategorisinde Türkiye birincisi oldu.

     Dünyanın en büyük ve köklü üniversite yayınlarından Oxford University Press tarafından yapılan yarışmaya çoğunluğu özel okul olmak üzere 5 bin 519 öğrenci katıldı.  Türkiye´nin dört bir yanından ilkokul 1. sınıftan lise son sınıfa kadar tüm öğrencilerin katılımına açık olan ve kitap okumayı sevdirmeyi hedefleyen Oxford Big Read yarışması, "Oku, Düşün ve Tasarla" olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.  Oxford Big Read( Oxford büyük okuma) yarışması öğrencilerin, İngilizce derslerinde öğrendiklerini ifade edebilecekleri farklı alanlar yaratmasını, dil öğrenme coşkusunu ve sevgisini ifade etmelerine fırsat vermesini, yaratıcılık potansiyellerini kullanarak kendilerini okul dışındaki sosyal ortamlarda ifade etmelerini amaçlıyor.

     Oxford Big Read( Oxford büyük okuma) yarışmasında öğrenciler ilk etapta İngilizce seviyesi ve ilgi alanına göre Oxford Bookworm Library’den kitap seçiyor. Seçtiği kitabı özümseyerek okuyan, görsel yeteneği ile birleştiren öğrenciler gazete haberi tasarlayarak bilgi, anlama, hayal gücü ve görsel yeteneklerini sergiliyor. 30 Mayıs’ta Oxford Üniversitesi Bölge Temsilcisi Nail Bilici tarafından ödülünü alan Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Zeynep Hüsna Topçu dil anlamında imkanları yüksek, donanımlı bir okulda okuduğu için çok şanslı olduğunu belirtti.

    Yarışmaya, Rowena Akinyemi’nin Nelson Mandela Biyografisi kitabı ile katılan Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi, Zeynep Hüsna Topçu, “Oxford Big Read( Oxford büyük okuma) yarışmasında Türkiye 1. Si oldum. Öncelikle yarışmadan bahsedecek olursam; Oxford Library’de bulunan kitabı okumanız ve en etkileyici bulduğunuz sahneyi karikatür şeklinde canlandırmanız gerekiyor. Bu kategoride elbette görsellik ve çizim yeteneği de önemli ancak asıl temel alınan şey kitabı ne derece özümseyerek okumuş olduğunuz. Bu yarışmanın size kazandırdıklarından biri de kitabı sade bir okumadan ziyade okuduğunuz şeyi tasvir edebilecek kadar özümseyerek okumanız gerektiği. Yarışma sizden şu soruyu düşünmenizi istiyor ‘Ben bu kitaptaki zaman diliminde yaşasam ve bu olaylara bir gazeteci olarak tanık olsam, çıkaracağım gazeteyi hem görsel hem de bilgi olarak nasıl tasarlamalıyım?’ Level 4 seviyesinden Rowena Akinyemi’nin Nelson Mandela Biyografisini seçtim bu kitabı seçmiş olmamın sebebi, siyahlara yapılan ırkçılığa karşıt, o dönemde aktif haberler yayınlanan bir gazete çıkarmış olduğumu hayal etmemdi. Afrika’da ırkçılığın ilk kez altın madenlerinde tüm siyah işçilerin kovulması üzerine gerçekleşmesi, altının kaliteyi temsil etmesi ve trumpetinde bir Afrika çalgısı oluşu ve hoş sesi ile bilinmesi üzerine gazeteye kaliteli haber yapan ve döneminde ses getiren imajını vererek “Golden Trumpet” ismini verdik. Öncelikle tüm bu siyahi karşıtı faaliyetleri engellemek ve adaleti sağlamak üzere tüm yaşamını adayan Nelson Mandela saygı ile anıyorum. Yarışmaya katılmak için beni teşvik ederek yardımlarını benden esirgemeyen Rehber Öğretmenim Gülsüm Hatice Ünsal başta olmak üzere bana dil anlamında çok şey kazandıran Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne teşekkür ediyorum dedi” diye konuştu.

       Oxford Big Read yarışmasına devlet okullarının başarı damgasını vuran Zeynep Hüsna TOPÇU büyük bir başarıya imza attı. Türkiye 1. Si olan 10. Sınıf öğrencisi Zeynep Hüsna Topçu ve 9. Sınıflar kategorisinde yarışmaya katılarak bölge finalisti olan Hazırlık Sınıfı öğrencisi Havva Nur Akpınarlıya ödülleri ve sertifikaları verildi. Kazanan öğrencilerin öğretmenleri de online dil kursu ve mesleki gelişim paketi gibi çeşitli ödüllerin sahibi oldu.               

 01-06-201801-06-201801-06-2018

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 01.06.2018 - Güncelleme: 01.06.2018 13:54 - Görüntülenme: 1654
  Beğen | 13  kişi beğendi