T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
SAMSUN / ATAKUM - Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi

TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarında Gümüş Madalya

     Atakum Anadolu İmam Hatip  Lisesi,  TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarında gümüş madalya kazandı.

 

     Samsun ilini temsil eden tek öğrenci olan Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. Sınıf Öğrencisi Taha Ensar KUKUL, TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarında 2. aşamayı geçerek büyük başarı gösterdi ve gümüş madalya kazandı.

     TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları, Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından her yıl düzenlenen ve  lise öğrencilerinin temel bilimler ve bilgisayar alanlarına ilgilerini artırmak ve öğrencilerin Ulusal Bilim Olimpiyatlarına hazırlaması ve Uluslararası/Bölgesel Bilim Olimpiyatlarına katılımlarını sağlama amacı taşıyan bir programdır. 1. Aşama, Yaz Kampı, 2. Aşama, Kış Kampı ve Takım Seçmeleri, Takım Kampları aşamalarından oluşan programda 2. aşamayı başarıyla geçen öğrenciler altın, gümüş ve bronz madalya ile ödüllendirilir ve Tübitak tarafından üniversite öğrenimleri süresince burs ile desteklenirler.

     TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarına, Atakum Anadolu İHL Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Erkan TUZCU danışmanlığında katılan 11. sınıf öğrencisi Taha Ensar KUKUL 2. aşamayı da büyük bir başarı ile tamamlayarak gümüş madalya almıştır. Samsun ilimizi temsil eden tek öğrenci olarak okulu ve Samsun ili adına gurur kaynağı olmuştur. Bu başarı ile birlikte Taha Ensar, Ulusal Bilim Olimpiyatlarında girdiği ilk lisans yerleştirme sınavı sonucuna göre alanıyla ilgili bölümleri tercih etmesi durumunda ek katsayı hakkından yararlanacak ve ayrıca üniversite hayatı boyunca aylık 1000 TL devlet bursu alacaktır. Girdiği üniversite sınavında ilk 5 bine girmesi durumunda alacağı burs aylık 3000 TL olacaktır. 

      Bu büyük başarı ile ilgili olarak söz alan Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Erkan TUZCU, "Son 3 yıldır okulumuzda Robotik ve Yazılım alanlarında çalışmalar yapmaktayız. 2019 yılında okul olarak ilk defa katıldığımız MEB Robot yarışmalarında Tasarla ve Çalıştır kategorisinde katılımcı 200 takım arasında 9. olduk. Yine TEKNOFEST 2019 Robot Yarışmalarında Türkiye 4. olarak okulumuz ve ilimiz adına büyük başarılar elde ettik. Çok büyük emek ve fedakârlıklarla yürüdüğümüz bu yolda çalışmalarımızın karşılığını almak bizleri çok mutlu etmekte, gururlandırmakta, öğrencilerimiz ve ülkemiz geleceği adına doğru yolda olduğumuzu göstermektedir. Bu takımın önemli değerlerinden biri olan öğrencim Taha Ensar'ın kısa bir çalışma zamanında gösterdiği bu büyük başarı O'nun potansiyelinin bir yansımasıdır. Ve şundan eminki gelecekte çok daha büyük başarılarla adından söz edeceğimiz bir kişidir. Öğrencimin bu günlere gelmesinde katkı sağlayan başta ailesi olmak üzere, emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlarımı tebrik ediyor, yolunun ve bahtının açık olması diliyorum." demiştir.

     Okul müdürü Zahit KÖSEOĞLU; evladımızı tebrik ediyor, yetişmesinde katkısı olan başta Erkan TUZCU bey olmak üzere herkesi kutluyorum. Dünya okulu olmak vizyonu ile yola çıkan okulumuzun bu ve benzeri konularda başarıları artarak devam etmektedir. Her alanda en iyi bireyleri yetiştirmeyi Hedef edinen okulumuz için emek veren katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz." dedi.

      Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Taha Ensar KUKUL'un bu başarısı tüm öğrencilere örnek olmuş, azimli ve disiplinli çalışma ile hayallerin gerçek olabilieceği göstermiştir.

 

 Haberin TÜBİTAK sayfası için TIKLAYINIZ!


12-02-202012-02-2020

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 08.02.2020 - Güncelleme: 12.02.2020 11:30 - Görüntülenme: 652
Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/bilimolimpiyatlariodullerisahiplerinibuldu0
  Beğen | 2  kişi beğendi